Skip to content
Menu

Jak sobie poradzić z nadmierną potliwością? Poznaj 4 skuteczne sposoby.

Pocenie się jest zupełnie naturalne i dotyczy każdego człowieka. To niezwykle ważny proces, który zapobiega przegrzaniu organizmu oraz umożliwia wydalanie toksyn. Jednak nadmierne pocenie się jest przykrą dolegliwością, która dotyka obecnie wielu osób i skutecznie utrudnia codzienne życie. Aby wdrożyć skuteczne leczenie, warto wcześniej dowiedzieć się nieco o chorobie. Czym tak właściwie jest nadpotliwość? Jakie […]

Pocenie się jest zupełnie naturalne i dotyczy każdego człowieka. To niezwykle ważny proces, który zapobiega przegrzaniu organizmu oraz umożliwia wydalanie toksyn. Jednak nadmierne pocenie się jest przykrą dolegliwością, która dotyka obecnie wielu osób i skutecznie utrudnia codzienne życie. Aby wdrożyć skuteczne leczenie, warto wcześniej dowiedzieć się nieco o chorobie. Czym tak właściwie jest nadpotliwość? Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Jak poradzić sobie z problemem nadmiernego pocenia? 

Czym dokładnie jest nadpotliwość?

Z nadpotliwością mamy do czynienia, gdy organizm poci się wtedy, gdy nie powinno to mieć miejsca oraz gdy potu jest nieproporcjonalnie dużo. Nadmierne pocenie objawia się przede wszystkim wilgotnymi dłońmi oraz stopami, może pojawiać się również na twarzy i pod pachami. Problem niestety będzie zauważalny i nieestetyczny, ponieważ pot jest widoczny na ubraniu. Warto pamiętać, że sam pot nie ma zapachu – odpowiadają za niego namnażające się bakterie, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny oraz częsta zmiana ubrań i bielizny.

Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się?

Przyczyn nadpotliwości jest naprawdę dużo. Zalicza się do nich nadaktywność gruczołów potowych. Może być ona wywołana na przykład nadmiernym stresem lub lękiem. Przyczyną mogą być również choroby takie, jak nowotwór, nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także borelioza. Za nadmierne pocenie mogą odpowiadać też zatrucia, otyłość i ciąża. Na problem narzekają osoby nadużywające alkoholu i innych używek. Także niektóre leki skutkują nadpotliwością.

Skuteczne domowe sposoby na nadpotliwość

Nadpotliwość przeważnie jest jedynie objawem, dlatego każdorazowo należy określić dokładną przyczynę, udając się do lekarza. Oprócz wyeliminowania poważniejszych problemów, które przyczyniają się do nadmiernej potliwości, wiele osób ucieka się do skutecznych, domowych sposobów. Pomogą one znacznie ograniczyć problem i ułatwić codzienne funkcjonowanie. 

1. Zmiana diety i wyeliminowanie niektórych produktów

Do nadmiernej potliwości może przyczyniać się przede wszystkim niewłaściwa dieta, ponieważ niektóre produkty pobudzają aktywność gruczołów potowych. Zaliczają się do nich na przykład ostre papryczki, które zawierają duże ilości kapsaicyny oraz bogaty w piperynę pieprz czarny. Z diety warto wyeliminować także alkohol, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne i podnosi temperaturę ciała. Niekorzystnie będzie wpływać również kawa i mocna herbata, które przyśpieszają akcję serca. W profilaktyce nadpotliwości warto jeść niewielkie posiłki o stałych porach. Należy też unikać dużej ilości wysokokalorycznych produktów – w szczególności słodyczy.

2. Zioła w leczeniu nadpotliwości

Ziołolecznictwo jest bardzo skuteczne i pomaga ograniczyć ilość wydzielanego potu. W tym celu doskonale sprawdza się przede wszystkim rumianek, pokrzywa, skrzyp i melisa. Rośliny mają działanie ściągające i regulujące prawidłową pracę gruczołów potowych. Można stosować je zewnętrznie, jako okłady lub wewnętrznie – w formie naparów oraz wyciągów wodnych.

3. Stosowanie dobrych antyperspirantów

Antyperspirant wykorzystuje sól glinu, który skutecznie zamyka gruczoły potowe. Dzięki temu wydzielanie potu jest zdecydowanie mniejsze. Warto sięgać jedynie po sprawdzone, naturalne produkty, które nie wywołają podrażnienia skóry – kosmetyki można znaleźć na przykład w aptekach.

4. Zadbanie o odpowiedni ubiór

Bardzo często zdarza się, że przyczyną nadmiernego pocenia są niewłaściwie dobrane ubrania. Warto sięgać po odzież wykonaną jedynie z naturalnych materiałów takich, jak len, bawełna czy jedwab, ponieważ zapewni ona odpowiednią cyrkulację powietrza.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.