Skip to content
Menu

Pokrzywa na włosy – stosowanie, efekty i przepisy

Pokrzywa wykazuje wiele właściwości odżywczych i leczniczych, mając zbawienny wpływ na ludzki organizm. Nie należy postrzegać jej tylko, jako chwast. Wręcz przeciwnie. Jeśli mamy problemy z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami lub ich wypadaniem, regularne płukanki z pokrzywy to najlepszy ratunek. Pokrzywa na włosy, jakie ma działanie? Szeroki wachlarz użyteczności pokrzywy został zauważony już w starożytności. […]

Pokrzywa wykazuje wiele właściwości odżywczych i leczniczych, mając zbawienny wpływ na ludzki organizm. Nie należy postrzegać jej tylko, jako chwast. Wręcz przeciwnie. Jeśli mamy problemy z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami lub ich wypadaniem, regularne płukanki z pokrzywy to najlepszy ratunek.

Pokrzywa na włosy, jakie ma działanie?

Szeroki wachlarz użyteczności pokrzywy został zauważony już w starożytności. Jest ona bogata w witaminy: K, E, B1, C. Herbata z pokrzywy podnosi poziom odporności ludzkiego organizmu. Ma także działanie moczopędne, dlatego wykorzystywana jest jako wsparcie leczenia kamicy nerkowej. Poza tym wspaniale wpływa na nasz system trawienny.

Jeśli chodzi o włosy, pokrzywa ma bardzo dobry wpływ na ich kondycję. Zawierając wiele składników mineralnych: krzem, fosfor, siarka, chlor, magnez, wapń, a także potas, pokrzywa daje włosom naturalne wzmocnienie. Dzięki zawartym w niej mikro i makroelementom, picie wyciągów z pokrzywy przynosi efekty w postaci wzmocnienia włosów. Jednak nie tylko w takiej postaci możemy wykorzystać to uniwersalne zioło. Można zakupić, bądź samemu przygotować szereg domowych kosmetyków: soki, wcierki, napary, płukanki, czy szampony. Pokrzywa gwarantuje podaż ryboflawiny, kwasu glicerolowego, kwasu glikowego, beta-karotenu oraz kwasu pantotenowego. Co wraz z niesionymi przez nią witaminami daje wspaniałe efekty w pobudzeniu wzrostu włosów.

Płukanka z pokrzywy powoduje, że włosy nie przetłuszczają się, są dzięki temu lżejsze i estetyczniejsze. Pokrzywa reguluje pracę gruczołów łojotokowych, zmniejsza także łupież. Wcierka z pokrzywy działa regenerująco na skórę głowy, ma działanie przeciwzapalne. Niektórzy jednak mogą mieć alergię na pokrzywę, co należy sprawdzić, przed jej używaniem. Dlatego przed wykorzystaniem płukanki, czy wcierki z pokrzywy trzeba wykonać próbę na fragmencie skóry, aby ustrzec się podrażnienia.

Jak stosować sok z pokrzyw na włosy?

Napar z pokrzywy możemy przygotować sami. Będziemy mieli wówczas całkowicie ekologiczny preparat. Zioło powinniśmy zebrać w miejscach oddalonych od dróg. Największą wartość odżywczą mają młode rośliny, zanim zakwitną. Dlatego najtrafniejszy czas na zbiory to okres od kwietnia do czerwca. Zebrane listki i łodygi pokrzywy należy dokładnie umyć, tak przygotowane pozostawić do wysuszenia. Najlepiej na bawełnianej ściereczce lub tetrze, w przewiewnym miejscu zostawiamy zioło, które powoli wysycha. Nie należy tego robić bezpośrednio na słońcu, gdyż jego promienie przyczyniają się do niszczenia niektórych substancji zawartych w pokrzywach. Prawidłowo zasuszona roślina ma nadal zielony kolor i kruszy się w palcach. Powinno się suszyć osobno liście i osobno łodygi roślin. Ponieważ, różne jest zastosowanie części rośliny. Napar do wypicia zrobimy raczej z liści, natomiast wcierkę z wszystkich części zioła.

Sok z pokrzyw poprawia stan i wygląd włosów, a także paznokci i skóry. Oczyszcza nasz organizm z toksyn. Jednak należy go rozcieńczyć wodą, przed wypiciem, ponieważ ma zbyt duże stężenie. Stosując pokrzywę wewnętrznie, czy to w postaci soku, czy naparu konieczne jest sprawdzeni reakcji naszego żołądka, ponieważ jej działanie jest intensywne. Zioło może też zakłócać skuteczność niektórych leków, np. na cukrzycę, przeciwzapalnych czy na nadciśnienie.

Przykładowe przepisy na maseczki z pokrzyw na włosy.

Uniwersalność i dostępność pokrzywy powoduje, że możemy stworzyć sami cały pakiet kosmetyków. Jednym z najbardziej powszechnych jest płukanka z pokrzyw. W tym celu należy suszoną lub świeżą pokrzywę zalać wrzątkiem, parzyć i pozostawić do wystudzenia. Następnie odcedzamy ją i dodajemy ocet jabłkowy. Po umyciu włosów należy specyfikiem spłukać włosy i owinąć je ręcznikiem. W ten sposób mikstura intensywniej zostanie wchłonięta. Nie trzeba płukanki spłukiwać, będzie działała na włosy jeszcze po ich wyschnięciu. Taki zabieg można przeprowadzać nawet dwa razy w tygodniu.

Jeśli chcemy ubogacić maskę z pokrzywy na włosy, dodajmy do niej łyżkę oliwy z oliwek, bądź jedno całe jajko. W tym ostatnim przypadku spłukanie jednak będzie konieczne.

Nie można też pominąć wcierki z pokrzywy, ponieważ ona intensywnie wpłynie nie tylko na gruczoły łojotokowe, ale także na całe pasma. Ograniczy też wypadanie włosów. Ważna jest tu rola korzenia pokrzywy, który zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu, który może być jednym z czynników wpływających na utratę włosów. Wcierka jest bardziej skoncentrowana, niż płukanka, a wcieramy ją bezpośrednio w skórę. Bardzo łatwo jest przygotować. Kilka łyżek suszonej pokrzywy zalewamy wodą i gotujemy około 20 minut. Po tym czasie, studzimy i odcedzamy. Uzyskany wywar wmasowujemy w skórę głowy. Najlepiej robić to po umyciu włosów. Najważniejsze jest, żeby włosy były wilgotne, co wzmocni wchłanianie. Pokrzywę w takiej wcierce możemy połączyć jeszcze z szałwią lub skrzypem, wtedy działanie przeciw przetłuszczaniu włosów będzie większe.

Efekty stosowania pokrzywy na włosy – jakie są?

Pokrzywa to niesamowita roślina, która może nas wesprzeć w walce o piękne i zdrowe włosy. Wszechstronność jej stosowania: wewnętrzne, jak i zewnętrzne, pozwala ze wszystkich stron zadbać o kondycję naszej fryzury. Stosując płukanki, czy wcierki z pokrzywy, nie tylko pozbędziemy się nadmiernego łojotoku i odżywimy włosy, ale także znacznie je wzmocnimy. Pokrzywa efektywnie pomaga włosom łamliwym i słabym, zwłaszcza takim z tendencją do rozdwajania się. Dzięki tej niepozornej roślinie stworzymy także dla każdej fryzury naturalną barierę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Omawiane zioło zawiera duże ilości chlorofilu, dlatego też stosując je na jasnych włosach, możemy oczekiwać efektu przyciemnienia.

Docenienie zalet rośliny z pewnością wyjdzie nam na dobre. Jeśli nie mamy ochoty na samodzielne zbieranie pokrzywy, pełen asortyment preparatów zawierających ekstrakty i wyciągi z niej, jest dostępny na rynku. Już po kilku tygodniach używania takich kosmetyków zauważymy, że fryzura się zagęściła.

 

 

 

 

 

 

 

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.