Menu

Upał w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Lato daje o sobie znać i towarzyszą mu wysokie temperatury. Upał może być szczególnie uciążliwy dla kobiet w ciąży. Wszelkie ciążowe dolegliwości mogą jeszcze mocniej dawać się we znaki i skutecznie utrudniać wypoczynek oraz codzienne funkcjonowanie prowadząc nieraz do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą przetrwać nawet bardzo wysokie temperatury. […]

Lato daje o sobie znać i towarzyszą mu wysokie temperatury. Upał może być szczególnie uciążliwy dla kobiet w ciąży. Wszelkie ciążowe dolegliwości mogą jeszcze mocniej dawać się we znaki i skutecznie utrudniać wypoczynek oraz codzienne funkcjonowanie prowadząc nieraz do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą przetrwać nawet bardzo wysokie temperatury. Jak poradzić sobie z upałem podczas ciąży?

Dlaczego wysokie temperatury w ciąży są takie niebezpieczne?

Wysokie temperatury są bardzo uciążliwe dla kobiet w ciąży. Przyczyniają się do ogólnego zmęczenia i osłabienia organizmu. Na skutek tego nawet drobna aktywność fizyczna, jak spacer może skutkować zadyszką, kołataniem serca, zawrotami głowy, a nawet omdleniem. W czasie lata może dojść również do przegrzania organizmu, udaru i bardzo poważnego w skutkach odwodnienia, dlatego właśnie w tym czasie warto szczególnie o siebie zadbać.

Picie odpowiednich ilości płynów

Picie wody w ciąży jest niezwykle ważne, a szczególnie duże znaczenie ma podczas wysokich temperatur. To właśnie wtedy organizm narażony jest na wzmożoną utratę płynów. Aby tego uniknąć warto zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą – najlepiej niegazowaną i średniozmineralizowaną. Doskonale sprawdzą się również lekkie herbatki owocowe. W ciągu dnia zaleca się wypicie nie mniej niż 2 litry płynów.

Odpowiednie ubranie podczas upałów

Aby zminimalizować uciążliwe odczuwanie wysokich temperatur, dobrze jest zadbać również o odpowiednie ubranie. Najlepiej sprawdzi się odzież w jasnych kolorach i wykonana z naturalnych materiałów – na przykład bawełny, lnu czy jedwabiu. Przewiewne, ale zakrywające ciało ubrania pomogą uniknąć poparzeń słonecznych i problemów skórnych.

Krem z filtrem i ochrona przed słońcem to podstawa

Podczas zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne mogą pojawić się niebezpieczne poparzenia słoneczne i problemy skórne. Dlatego warto sięgać po nakrycia głowy oraz przebywać w cieniu, a także koniecznie stosować krem z filtrem. Ważne, żeby kosmetyk miał minimalnie SPF 30 – podczas słonecznych dni spokojnie można nawet sięgnąć po krem SPF 50. Ulgę przyniesie również regularne nawilżanie skóry przy pomocy dobrego kremu o naturalnym składzie. 

Jak zmniejszyć obrzęki nóg?

Kobietom w ciąży latem często dokuczają obrzęki rąk i nóg. Ich przyczyną są przede wszystkim zaburzenia gospodarki wodnej w organizmie, które prowadzą do nadmiernego odkładania się płynów w tkankach. Bezpośrednią przyczyną obrzęków może być niedostateczna ilość wypijanej wody, która nie wypłukuje toksyn i zmniejsza wydalanie moczu.

W profilaktyce i zmniejszaniu obrzęków najważniejsze jest wypijanie minimum 2 litrów wody w ciągu dnia. Pomocne okażą się również zimne okłady, moczenie stóp w chłodnej wodzie oraz noszenie luźnych, wygodnych butów na płaskiej podeszwie. Ulgę przyniesie położenie się w pozycji leżącej i delikatne podparcie nóg tak, by były one nieco wyżej niż reszta ciała.

Czego powinno się unikać w ciąży podczas upałów?

Podczas upałów kobietą w ciąży paradoksalnie zaleca się unikanie klimatyzowanych pomieszczeń. Gwałtowna zmiana temperatur może prowadzić między innymi do pojawienia się kataru. Nie bez znaczenia jest również wysuszone powietrze, które podrażnia błony śluzowe i może prowadzić do infekcji przewodu oddechowego. Z podobnych przyczyn lepiej unikać spożywania lodów, szczególnie takich, kupowanych na stoiskach, ponieważ nierzadko mogą one powodować zarażenie się salmonellą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.