Skip to content
Menu

Upał w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Lato daje o sobie znać i towarzyszą mu wysokie temperatury. Upał może być szczególnie uciążliwy dla kobiet w ciąży. Wszelkie ciążowe dolegliwości mogą jeszcze mocniej dawać się we znaki i skutecznie utrudniać wypoczynek oraz codzienne funkcjonowanie prowadząc nieraz do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą przetrwać nawet bardzo wysokie temperatury. […]

Lato daje o sobie znać i towarzyszą mu wysokie temperatury. Upał może być szczególnie uciążliwy dla kobiet w ciąży. Wszelkie ciążowe dolegliwości mogą jeszcze mocniej dawać się we znaki i skutecznie utrudniać wypoczynek oraz codzienne funkcjonowanie prowadząc nieraz do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą przetrwać nawet bardzo wysokie temperatury. Jak poradzić sobie z upałem podczas ciąży?

Dlaczego wysokie temperatury w ciąży są takie niebezpieczne?

Wysokie temperatury są bardzo uciążliwe dla kobiet w ciąży. Przyczyniają się do ogólnego zmęczenia i osłabienia organizmu. Na skutek tego nawet drobna aktywność fizyczna, jak spacer może skutkować zadyszką, kołataniem serca, zawrotami głowy, a nawet omdleniem. W czasie lata może dojść również do przegrzania organizmu, udaru i bardzo poważnego w skutkach odwodnienia, dlatego właśnie w tym czasie warto szczególnie o siebie zadbać.

Picie odpowiednich ilości płynów

Picie wody w ciąży jest niezwykle ważne, a szczególnie duże znaczenie ma podczas wysokich temperatur. To właśnie wtedy organizm narażony jest na wzmożoną utratę płynów. Aby tego uniknąć warto zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą – najlepiej niegazowaną i średniozmineralizowaną. Doskonale sprawdzą się również lekkie herbatki owocowe. W ciągu dnia zaleca się wypicie nie mniej niż 2 litry płynów.

Odpowiednie ubranie podczas upałów

Aby zminimalizować uciążliwe odczuwanie wysokich temperatur, dobrze jest zadbać również o odpowiednie ubranie. Najlepiej sprawdzi się odzież w jasnych kolorach i wykonana z naturalnych materiałów – na przykład bawełny, lnu czy jedwabiu. Przewiewne, ale zakrywające ciało ubrania pomogą uniknąć poparzeń słonecznych i problemów skórnych.

Krem z filtrem i ochrona przed słońcem to podstawa

Podczas zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne mogą pojawić się niebezpieczne poparzenia słoneczne i problemy skórne. Dlatego warto sięgać po nakrycia głowy oraz przebywać w cieniu, a także koniecznie stosować krem z filtrem. Ważne, żeby kosmetyk miał minimalnie SPF 30 – podczas słonecznych dni spokojnie można nawet sięgnąć po krem SPF 50. Ulgę przyniesie również regularne nawilżanie skóry przy pomocy dobrego kremu o naturalnym składzie. 

Jak zmniejszyć obrzęki nóg?

Kobietom w ciąży latem często dokuczają obrzęki rąk i nóg. Ich przyczyną są przede wszystkim zaburzenia gospodarki wodnej w organizmie, które prowadzą do nadmiernego odkładania się płynów w tkankach. Bezpośrednią przyczyną obrzęków może być niedostateczna ilość wypijanej wody, która nie wypłukuje toksyn i zmniejsza wydalanie moczu.

W profilaktyce i zmniejszaniu obrzęków najważniejsze jest wypijanie minimum 2 litrów wody w ciągu dnia. Pomocne okażą się również zimne okłady, moczenie stóp w chłodnej wodzie oraz noszenie luźnych, wygodnych butów na płaskiej podeszwie. Ulgę przyniesie położenie się w pozycji leżącej i delikatne podparcie nóg tak, by były one nieco wyżej niż reszta ciała.

Czego powinno się unikać w ciąży podczas upałów?

Podczas upałów kobietą w ciąży paradoksalnie zaleca się unikanie klimatyzowanych pomieszczeń. Gwałtowna zmiana temperatur może prowadzić między innymi do pojawienia się kataru. Nie bez znaczenia jest również wysuszone powietrze, które podrażnia błony śluzowe i może prowadzić do infekcji przewodu oddechowego. Z podobnych przyczyn lepiej unikać spożywania lodów, szczególnie takich, kupowanych na stoiskach, ponieważ nierzadko mogą one powodować zarażenie się salmonellą.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.